Supermarine Spitfire MkVB (1:48) - A05125

Prodej tohoto produktu byl ukončen.

CO_30-A05125
Novinka!

Měřítko 1:48
Obtížnost 2 - Mírně pokročilý
Typ stavebnice Bez příslušenství
Země původu Británie
Doporučené barvy Humbrol

Model letadla ke slepení. Velikost: 1:48; 19,5 cm. Balení obsahuje: 151 dílků ke slepení.

Informace o originálu:
Supermarine Spitfire Mk.Vb byl nejvíce vyráběnou variantou série Mk.V. Tento model vstoupil do služby u RAF na začátku roku 1941 a přinesl s sebou oproti předchozím Spitfirům řadu vylepšení. Především se jednalo o první běžnou variantu, která byla vybavena ‘B’ křídly. Ta nesla výzbroj dvou 20 mm kanónů a čtyř 7,7 mm kulometů Browning. Výrazně tak narostla zejména palebná síla, která dřívějším Spitfirům s kulomety bolestně chyběla.
Uvedeny byly také nové výfuky typu „rybí ocas“, které lehce zvýšily tah motoru a tak i celkový výkon, kovem potažená křidélka, hlubší olejový chladič a čelní sklo s vnitřním vyztužením lépe chránícím pilota. Byl vylepšen také kryt pilotní kabiny, Malcolm Hood, a pilotovi tak poskytl celkově lepší výhled.
Používány byly dva typy vrtulí (DeHavilland a Rotol) a Mk.Vb mohl být podle potřeby osazen také přídavnými palivovými nádržemi pro zvětšení doletu. Další z úprav pak přišly s variantou Mk.Vb Tropical, která dostala výrazný tropický filtr pod nosní částí a hlubší chladič. Zatímco byl Spitfire Mk.Vb používán britským letectvem opravdu ve velkém množství, byl to také vůbec první model, který byl překonán jiným nepřátelským letounem. Na frontě nad Lamanšským průlivem ho po jeho uvedení v polovině roku 1941 předstihl německý stroj Focke Wulf Fw190. Ve snaze vyrovnat se jeho ovladatelnosti byly některým Spitfirům zkráceny konce křídel. Nicméně teprve později, s uvedením verze Mk.IX, získalo RAF se svými Spitfiry znovu převahu.
Později byl Mk.Vb vyzbrojen také bombami a sloužil jako hloubkový stíhací bombardér, a dokonce jako střemhlavý bombardér, i když se ukázalo, že pro tuto roli nebyl příliš vhodný. S velkým účinkem byl však používán ve Středozemním moři, kde se jeho ladné linie a zvuk jeho motorů staly synonymem obrany obléhané Malty. Není pochyb, že se jednalo o krásný stroj. Dnes je Spitfire Mk.Vb mnohými považován za jeden z nejhezčích a také nejlepších modelů z celé rodiny Spitfirů.

Barevné schéma (Potřebné barvy HUMBROL):
A - Supermarine Spitfire Mk.Vb, aircraft flown by Pilot Officer Robert Wendell "Buck" McNair D.F.C (Royal Canadian Air Force), No. 249 (Gold Coast) Sqn, Royal Air Force, Operation 'Spotter', Ta' Qali (Ta Kali), Malta, March 1942 - 24, 26, 27, 29, 33, 56, 61, 62, 78, 85, 90, 96
B - Supermarine Spitfire Mk.Vb, BM597 (G-MKVB) restored in the colours of No. 317 Polish Fighter Squadron for the Historic Aircraft Collection Ltd, Imperial War Museum, Duxford, England, 2013 - 24, 26, 29, 30, 33, 56, 61, 62, 78, 85, 90, 96

Detaily modelu:
Měřítko: 1:48
Počet dílů: 151
Délka: 195 mm
Rozpětí křídel: 232 mm
Obtížnost: 2
Body Flying Hours: 2

Doporučeno pro děti od 8 let.

Upozornění: Nebezpečí udušení! Výrobek obsahuje malé části. NEVHODNÉ PRO DĚTI DO 3 LET!

Doporučujeme k tomuto modelu

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také:

Žádné produkty

To be determined Poštovné
0,00 Kč Celkem

K pokladně