Barvení modelu krok za krokem

Barvení modelu krok za krokem

Přátelé modeláři, jelikož nám často chodí dotazy typu "Jak se barví plastikové modely", rozhodl jsem se, že připravím návod krok za krokem, který vás provede celým procesem barvením modelu. Návod sepíši v jednotlivých krocích a pro úplnost bude doplněn o videa s přesným postupem. Jdeme na to. 

Krok 1. - umytí modelu

Před započetím povrchové úpravy je nutné model odmastit a zbavit nečistot. Dostatečně poslouží mýdlová voda nebo alkohol (pořídíte v lékárně). Po umytí jej necháme uschnout.

Krok 2. - surfacer

Pro sjednocení povrchu (po tmelení), ale i jako základová barva nám skvěle poslouží surfacer. Univerzální hrubost je 1000 a dá se pořídit jak ve spreji, tak v lahvičce pro použití pomocí airbrushe. Po nanesení jedné vrstvy a zaschnutí, model důkladně prohlédneme a případně dotmelíme nebo dobrousíme různé nerovnosti, spáry nebo hrboly. K úpravám bude stačit tmel a smirkový papír. Celý povrch musí být krásně sametový a hladký. 

Krok 3. - kamufláž

Když máme povrch připraven, přejdeme k samotnému barvení. Je důležité mít barvy kvalitně naředěné, aby byl opět povrch hladký a nevyskytovala se na něm krupice atp. Pokud se tak stane, vždy je možné tyto nedokonalosti odstranit. Např pomocí leštících utěrek. Barvy je důležité nechat zaschnout. U každého výrobce a typů barev je to bohužel jinak. Může to být od půl hodiny až po jednotky hodin. 

Krok 4. - lak

V dalším kroku je model potřeba řádně zalakovat. Pro pozdější práci s washem a obtisky je nutné mít model zalakován kvalitním lesklým akrylovým lakem. Mezi mé favority patří Gunze GX100 Super Clear III nebo Hataka Gloss Coat Varnish. Na model je potřeba nanést (v závislosti na síle) i několik vrstev. Optimum je 2 - 3. Povrch musí být opravdu lesklý jako sklo. Po zalakování je třeba nechat lak řádně zaschnout a vytvrdnout. Opět zde vše záleží na typu laku. Ale i zde platí čím déle, tím lépe. Klidně to nechte přes noc. 

Krok 5. - obtisky

Obtisky a to zejména průhledné, se musí nanášet na lesklý lak. Pokud by tomu tak nebylo, je zde velká pravděpodobnost, že budou "stříbřit" - nepřilnou správně k povrchu a průhledné části se zbarví do jakési stříbrné barvy. Výsledek by nebyl tedy uspokojivý. Na místo obtisku je dobré nanést usazovací vodičku Mr. Mark Setter, poté nanést místo obtisk, odstranit přebytečnou tekutinu a po chvíli nanést druhou, změkčovací vodičku Mr. Mark Softer. Tato tekutina nám zajistí změkčení obtisku a ten poté bude přesně kopírovat povrch modelu. Po nanesení všech obtisku a jejich ošetření, nechte je řádně zavadnout. Ideálně několik hodin nebo i přes noc.

Krok 6. - zalakování obtisků

Obtisky máme krásně přilnuté k povrchu je třeba je ochránit proti dalším postupům, které by je mohli poničit. Proto je opět zalakujeme lesklým lakem. Povrch se krásně sjednotí a zároveň budou chráněny proti poškození. V tomto případě bude stačit jedna vrstva laku, který opět necháme dostatečně zaschnout a vytvrdnout.

Krok 7. - wash, patina a weathering

V tomto bodě přichází na řadu nějaké to opotřebení a rozbití povrchu modelu. Ve videu ukazuji wash pomocí olejových barev, ale dá se využít již připravený přípravků (washe od AK Interactive). Wash pomocí olejových barev se připravuje smícháním malého množství olejové barvy s White Spiritem. Tuto řídkou barvu poté nanášíme štětečkem do spár a nýtů na povrchu modelu. Po zaschnutí (cca 10min) stíráme přebytečný wash pomocí papírového ubrousku nebo uchošťourů (pozor na pouštění chloupků). Zároveň je možné přidat různé efekty opotřebení, omlácení a sloupané barvy. Možnosti jsou nekonečné. 

Krok 8. - finální lak

Když je povrchová úprava modelu hotova, přestříkneme celý model poslední, finální vrstvou laku. Nyní již volíme finální lesk, který chceme na modelu - matný, pololesklý, lesklý. Zároveň je možnost v tomto bodě udělat další patinu, např výfukové stopy, prach, bláto. Jde nám o to, aby některé efekty neměly stejný povrch jako zbytek modelu. Výfukové stopy by asi neměly být lesklé apod. 

A je hotovo

Po splnění všech osmi bodů, bude váš model vypadat senzačně. Určitě to za tu práci a čas stojí. Nadarmo se neříká: "Spěchej pomalu". Níže jsou dvě videa, kde uvidíte všechny výše zmíněné body v praxi. Zároveň omluvte nízkou kvalitu komentáře, příště to bude lepší.


Přidáno 2017-06-14 od Michal Jonák Home, Tipy, triky a návody, Všechny články 13 19514

13 Komentáře

 • Petr Pl

  Petr Pl 2019-03-21 Odpovědět

  Děkuju za parádní tutoriál. S modelařinou začínám a po shlédnutí nespočtu různých videií je fajn to vidět černé na bílém. :)
 • Milan

  Milan 2018-12-29 Odpovědět

  Zdravím, chtěl bych se zeptat čím lepit už nabarvené části aby mi to nevzalo i barvu? Mám dvě lepidla od Tamiye a sežerou mi ji obě a pak to musím škaredě zatřít :/ barvy tamiya akryl.

  Děkuji
 • Miloslav

  Miloslav 2018-08-24 Odpovědět

  Dobrý den. Prosím o radu. Nám model Airbus A 380 - 800. Vybral jsem si společnost British Airways. Velikost modelu je 1: 144. Můj problém je , že nevím jak postupovat s otiskama na okýnka. Mám na výběr bud šedá (jako zatmavená) , nebo průhledná. Líbí se mi více typ na průhlednou verzi okýnek. Na modelu jde o první horní řadu. Tam je totiž ještě takový barevný červený pruh který zasahuje přes okýnka. Když nalepím první pruh červený , tak tím okýnka asi zakreju a když na to nalepím tu verzi těch průhledných okýnek tak si myslím , že ti okna jakoby stejně nevyniknou , nebo nebudou vidět. Můžete mi prosím poradit jak to udělat , aby se ty okýnka neztratily pod obtiskem ? Děkuji Míla
  • Michal Jonák

   Michal Jonák 2018-09-03 Odpovědět

   Dobrý den, Mílo,

   zavolejte mi na telefon uvedený v kontaktech a probereme to po telefonu. Bude to tak lepší.

   Děkuji, Michal
 • Pavel Horák

  Pavel Horák 2018-08-23 Odpovědět

  Dobrý den, nevím, zda jsou vlákna již uzavřena. Potřeboval bych vědět, jaký finální lak použít na plovoucí model lodě (voda, slunce). Model HMS Hood, Trumpeter 1/200, syntetické barvy Humbrol. Děkuji
  • Michal Jonák

   Michal Jonák 2018-09-03 Odpovědět

   Dobrý den, Pavle.
   Myslím, že nějaký syntetický nebo lacquérový lak byl měl postačit. Možná by se hodil i lak s UV filtrem, ale tyto bohužel zatím nemáme skladem.
   Michal
 • Jan Oswald

  Jan Oswald 2018-06-20 Odpovědět

  Dobrý den,
  po zhlédnutí vašich vídejí jsen zjistil, že i přes svůj věk se mám stále co učit. S modelařinou jsem neměl a nemám problém i když jsem opět začal v důchodovém věku, ale problém povrchová úprava. Za ty roky co jsem nemodeloval se moc věcí změnilo a tak mám dotaz.
  Po zhlédnutí vídejí mám teď dilema jaký airbrushe si pořídit. Stavím tak 2 - 3 modely za rok a tak zda bude dostačující sada od Rewellu a nebo je lepší si připlatit.
  Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Jan Oswald
  • Michal Jonák

   Michal Jonák 2018-06-28 Odpovědět

   Dobrý den, Honzo,
   děkuji za dotaz. Se setem od Revellu určitě nastříkáte vše co budete potřebovat. Osobně jsem ho používal přes 3 roky a až poté z rozmaru jsem si koupil profesionálnější kompresor i pistoli. I na těchto videích jsem set používal. Nebál bych se toho :)
   Hezký den, Michal
 • sid

  sid 2018-03-04 Odpovědět

  Zdravim..Začínam z modelařinou a nedaří se mi.Barvim Santa Mariu a nevim jak udržet měděnku na dělu atd.Ředil sem,skusil hustou a prd.Mam na to Humbrolku Č12,je to takovej napul lak atřpitky.Samozřejmě sem to dobře promíchal,ale nepíšou nic o podkladu a nekreje to.Je to na bílej plast..ZOUFALEC!!Ted to skusim podmalovat hnědou,ae tak to bejt nemá...Rád zavolam,bo sem.Moc dík..702587275
  • Michal Jonák

   Michal Jonák 2018-03-14 Odpovědět

   Ahoj Side :)
   Chápu Váš problém. V případě metalických barev je vždy dobré, je nanášet na tmavý povrch. Hnědé bych se nebál a možná bych měděnou barvu nanesl i černý povrch. Nicméně musím zdůraznit, že jsem tento konkrétní případ nikdy neřešil, možná se mýlím. Mějte prosím na paměti, že tyto postupy se ve v drtivé většině v návodech vůbec neřeší.
   Michal
   PS: zkoušel jsem Vám volat, neúspěšně :)
 • Petr Jelínek

  Petr Jelínek 2018-01-05 Odpovědět

  Myšáku jsi borec. Vše vysvětleno pěkně polopatě, včetně věcí které se dají u tebe i koupit. Podal jsi to tak že to vlastně není žádná věda a pěkný model s trochou trpělivosti a šikovnosí zvládne téměř každý. Zatím nejlepší co jsem viděl.
 • Luban

  Luban 2017-12-16 Odpovědět

  Ahoj, jsem opět začínající modelář ( po 35 letech) a díky tomu, že se mnoho postupů změnilo, tak tvoje video je naprosto super pro lidičky jako jsem já. Moc mi to pomohlo. Děkuji. Přeji mnoho zdaru.
  • Michal Jonák

   Michal Jonák 2017-12-19 Odpovědět

   Ahoj Lubane,
   jsem velice rád, že Vám video přišlo vhod :) Ať se v modelařině daří!
   Michal

Zanechat komentářOdpovědět

Katagorie

Vyhledávání v Blogu

Žádné produkty

To be determined Poštovné
0,00 Kč Celkem

K pokladně